Dla kogo soczewki progresywne ?
Z wiekiem wzrok staje się coraz mniej wyraźny i trzeba temu przeciwdziałać, najpierw próbując lepiej się odżywiać czy przyjmować na przykład luteinę, jednak przy bardziej zaawansowanych przypadkach niezbędna będzie korekcja wzroku przy pomocy okularów albo soczewek progresywnych. Starczowzroczność (prezbiopia, presbiopia, presbyopia) zmniejsza elastyczność gałek ocznych, co sprzyja osłabieniu zdolności akomodacji oka, która odpowiedzialna jest za możliwość zmieniania długości ogniskowej w zależności od oddalenia od obserwowanego przedmiotu. W podeszłym wieku mogą pojawić się problemy z czytaniem lub zauważeniem dalekich, drobnych szczegółów. Z prezbiopią dobrze radzą sobie soczewki progresywne (inaczej multifokalne), które regulują proces nastawności oka, dzięki czemu nawet w późniejszych fazach życia można cieszyć się dobrym wzrokiem. Wiele starszych osób nieufnie podchodzi do soczewek kontaktowych, woląc korzystać z okularów progresywnych. Trudniejsze jest w pewnym wieku nauczenie się nowych czynności, ale umiejętność zakładania i ściągania soczewek można przyswoić w kilka dni, dzięki czemu korzystać z bardzo wygodnej formy korygowania wzroku. W naszym sklepie mogą znaleźć Państwo sporo modeli soczewek progresywnych od klasowych firm, takich jak Alcon czy Cooper Vision.
Najczęściej po 40 roku życia soczewka w oku stopniowo traci zdolność do pracy, co w efekcie powoduje znaczne pogorszenie widzenia w bliskich odległościach. Tak rozpoczyna się starczowzroczność czyli presbiopia. Tę wadę wzroku można skorygować na różne sposoby nosząc okulary do pracy w bliży lub okulary progresywne, a także przy użyciu soczewek kontaktowych specjalnie zaprojektowanych dla osób z presbiopią. Soczewki kontaktowe to doskonałe uzupełnienie okularów lub alternatywa dla tych osób, dla których okulary bywają niewygodne.
Jakie soczewki dla presbiopia?
Do korekcji presbiopii stosuje się soczewki multifocalne, inaczej progresywne. Soczewki progresywne wyglądem nie różnią się niczym od standardowych soczewek dla krótko i dalekowidza choć różnią się budową. Szkła dla presbiopów posiadają specjalną konstrukcję polegającą na płynnej zmianie mocy na całej powierzchni tak, aby umożliwiały korekcję widzenia zarówno w odległościach dalekich jak i w bliskich. Dzięki soczewkom progresywnym każdy soczewkowicz może komfortowo wykonywać wszystkie czynności w trakcie dnia. Biorąc pod uwagę wymagania rosnącej liczy osób ze starczowzrocznością producenci oferują soczewki o różnym trybie wymiany. W ofercie naszego sklepu znajdują się soczewki jednodniowe oraz miesięczne. Stosuje się je dokładnie tak samo jak zwykłe soczewki sferyczne.
Jak korzystać z soczewek progresywnych?
Korzystanie z soczewek progresywnych nie różni się niczym od używania soczewek sferycznych. Najpierw trzeba skonsultować się ze specjalistą w rodzaju okulisty lub optometrysty, którzy z wprawą zmierzą wilgotność oka, ostrość widzenia czy zagięcie rogówki badanego, dzięki czemu będą mogli dobrać odpowiedni typ soczewek kontaktowych. Po zakupie swoich “kontaktów” progresywnych, trzeba pamiętać o kilku kluczowych zasadach, dzięki którym korzystanie z soczewek będzie zdrowe i bezpieczne. Niezależnie, czy zakupi się soczewki progresywne miesięczne czy też jednodniowe, trzeba przestrzegać ich terminu przydatności do użytku i wymieniać je, gdy przyjdzie na to czas. Ważne jest także to, aby za każdym razem przed założeniem szkieł kontaktowych umyć ręce oraz regularnie wymieniać płyn do soczewek w swoim pojemniku. Niektórzy także tuż przed założeniem szkieł korekcyjnych skraplają je dodatkowo kilkoma kroplami płynu, aby łatwiej można było ubrać soczewkę, oraz aby poczuć odpowiednie nawilżenie.
Okulary odchodzą do lamusa
Przez wiele dekad okulary były jedynym sposobem na korygowanie wzroku, jednak gdy pojawiły się soczewki, sporo osób zdecydowało się na wybranie tego sposobu radzenia sobie z niedoskonałością widzenia. Aktualnie około 200 milionów osób na całym świecie korzysta z soczewek, chwaląc sobie ich wybitne właściwości. Progresywne szkła kontaktowe nie zaparowują tak jak okulary, pozwalają na pełne pole widzenia (bez zniekształceń w sferze peryferyjnej), nie odbijają refleksów oraz nie osiadają na nich krople deszczu. Jest to dobra opcja także dla aktywnych osób po 40 roku życia (kiedy to może rozpocząć się problem ze słabszą elastycznością gałki ocznej, prowadzącą do prezbiopii), którym okulary przeszkadzałyby w uprawianiu sportu i codziennej aktywności. Dzięki szkłom kontaktowym można zapomnieć o swojej wadzie wzroku i swobodnie oraz z dozą pewności siebie korzystać z życia. Według niektórych bez okularów wygląda się po prostu lepiej, więc dlaczego nie skorzystać z szansy, którą dają soczewki kontaktowe?
Jak rozpoznać prezbiopię, czyli starczowzroczność?
Gdy pojawiają się kłopoty z dostosowywaniem ostrości wzroku oraz z widzeniem na krótką odległość (szczególnie podczas zmęczenia czy przy niedoskonałym świetle) prawdopodobnie choruje się wtedy na starczowzroczność, nazywaną inaczej prezbiopią. Wraz z pierwszymi wątpliwościami odnośnie jakości wzroku warto udać się specjalisty, aby wcześniej dowiedzieć się o swoim schorzeniu - prezbiopia to choroba postępująca, dlatego warto już na początku jej rozwoju spróbować zmienić dietę, przyjmować odpowiednie środki (na przykład luteinę) oraz oczywiście zdecydować się na odpowiednia formę korygowania wzroku. Soczewki wieloogniskowe to wygodny sposób, aby cieszyć się pełnią wzroku i widzieć świat w jego kolorowym pięknie - nawet w wieku dojrzałym.