Oko to bardzo wrażliwy narząd, dzięki któremu możemy oglądać otaczający nas świat. Aby oczy cieszyły się dobrym zdrowiem i służyły nam 1331jak najdłużej należy o nie odpowiednio dbać i chronić przed działaniem szkodliwych czynników.
Piasek
Jednym z czynników, który bardzo negatywnie i drażniąco działa na nasze oczy jest piasek. Pełno go wszędzie. W piaskownicy bardzo często dzieci uskarżają się, że wpadł im piach do oka (bądź został wsypany przez nieostrożnego kolegę). Wystarczy trochę silnego wiatru, by piasek zalegający na ulicy, chodniku, parkowej alejce dostał się do naszego oka. Co wtedy robić? Wbrew pozorom problemu nie należy bagatelizować. Piasek, pozostający na powierzchni gałki ocznej może przysporzyć wiele problemów. W jaki sposób należy się go pozbyć, aby nie doszło do uszkodzenia delikatnej tkanki?
Woda lub sól fizjologiczna
Oko należy przede wszystkim przepłukać, aby wypłukać pozostające drobinki. W tym celu należy skorzystać z wody lub jeśli to możliwe z soli fizjologicznej. Warto pamiętać, że oka do którego dostał się piasek w żadnym wypadku nie należy trzeć. Jeśli nosimy soczewki kontaktowe, należałoby je wyjąć. Ziarenek piasku nie należy usuwać w inny sposób niż poprzez wypłukanie, gdyż narazilibyśmy oko na dodatkowe infekcje i uszkodzenia.
Problem z usunięciem piasku- co dalej?
Nie zawsze płukanie wodą lub solą fizjologiczną przynosi oczekiwany efekt, a uczucie podrażnienia oka nadal się utrzymuje. W takiej sytuacji należy być ostrożnym, gdyż może to świadczyć o podrażnieniu rogówki lub powiek. Rogówka to część oka, której zadaniem jest ochrona źrenicy oraz tęczówki przed działaniem negatywnych czynników zewnętrznych. Oprócz uczucia, że piasek nadal pozostaje “pod powieką” pacjenci często wskazuję na ból, przy otwieraniu i zamykaniu oczu. Ponadto zaobserwować można zaczerwienienie oka, nadmierne łzawienie czy rozmazany obraz. W takiej sytuacji niezbędna jest wizyta u okulisty, który pomoże ocenić stan rogówki oraz wdroży odpowiednie leczenie.