Poradnik

Soczewki z materiału silikonowo-hydrożelowego – najbardziej oddychające?

Soczewki silikonowo-hydrożelowe najbardziej oddychające

Zdecydowałeś, że czas na zmianę i odłożenie w kąt znienawidzonych okularów! Gratulujemy decyzji! Teraz stajesz przed trudnym zadaniem – chcesz wybrać najlepsze soczewki kontaktowe dla Twojego oka. Po wizycie u specjalisty (lekarza okulisty bądź optometrysty) dostałeś zalecenie stosowania soczewek kontaktowych z materiału silikonowo-hydrożelowego. Dziś wytłumaczymy Ci, czym się one charakteryzują.

Czym jest soczewka silikonowo-hydrożelowa?

Soczewki silikonowo-hydrożelowe to najnowocześniejsze, miękkie szkła kontaktowe. Ich nazwa została zainspirowana materiałem, z którego zostały wykonane soczewki. Składa się on z dużych molekuł – wodolubnych polimerów,  które powstały w wyniku wielokrotnego powtórzenia jednostek. Określono je właśnie hydrożelami.

Połączenie hydrożelu z silikonem dało producentom soczewek kontaktowych zupełnie nowe możliwości. Posiadają one dużo większe zdolności gazo przepuszczalne, dzięki czemu oko bardziej swobodnie oddycha – dostaje się do niego więcej tlenu. W efekcie można je znacznie dłużej nosić, mocniej zwilża ono gałkę oczną.

Rodzaje soczewek silikonowo-hydrożelowych

Miękkie soczewki kontaktowe silikonowo-hydrożelowe dzielą się na kilka rodzajów. Wszystko jest zależne od rodzaju materiału oraz jego generacji. Określa się je mianem galyfilcon, senofilcon, comfilcon i enfilcon. Niezależnie od tego, z jakiego materiału zostały one wykonane, powinniśmy sprawdzić czy mają odpowiednie certyfikaty. Najczęściej są zatwierdzane i dopuszczane do sprzedaży przez  amerykańską Agencję ds. Żywności i Leków – FDA. Określa ona także różne zalecenia związane z ich stosowaniem oraz określa cykl wymiany.

Najważniejsze atuty soczewek silikonowo-hydrożelowych

Podstawowym i najważniejszym plusem takiego rozwiązania w konstrukcji soczewki jest kompromis pomiędzy możliwością długiego noszenia soczewki, oraz jej wysoką zwilżalnością. Jest to podstawowy atut, który otwiera wiele nowych możliwości oraz innych dobrych rzeczy:

  • Używanie soczewek w tzw. przedłużonym trybie noszenia (Day&Night) nawet przez 6 dni i nocy.
  • Możliwość noszenia ich w trybie ciągłym nawet przez 30 dni.
  • Większy komfort użytkowania oraz wyższa skuteczność.
  • Bardzo duży wybór modeli soczewek kontaktowych wykonanych z materiału silikonowo-hydrożelowego.

Pamiętaj o tym, by uważnie sprawdzić, czy soczewki, które kupujesz mają certyfikat FDA, to niezwykle ważne – mają być bezpieczne dla Twoich oczu. Zadbaj zatem o wizytę u specjalisty zajmującego się wzrokiem – pomoże Ci w wyborze optymalnego rozwiązania dla Twojego wzroku oraz indywidualnych cech gałki ocznej.

Sięgaj po produkty sprawdzonych producentów, np. Alcon, Jonson&Jonson, MonoVision, Baush&Lomb, CoperVision®. Są one gwarancją najwyższej jakości materiałów oraz funkcjonalności i komfortu użytkowania. Nie sugeruj się zawsze niską ceną – najważniejszy powinien być Twój wzrok. Dobre soczewki pomogą zachować Twoją gałkę oczną idealnie białą przez długi czas.