WADY WZROKU
“Szlachetne zdrowie, Nikt się nie dowie, Jako smakujesz, Aż się zepsujesz”. Nie ma osoby, która nie znałaby tego fragmentu fraszki Jana Kochanowskiego. Część z nas boleśnie odczuwa te słowa na własnych oczach. Dopóki widzimy świetnie nie zastanawiamy się nad tym jakie procesy zachodzą w naszym oku, jak ono pracuje. Jednak kiedy przychodzi taki moment, że nasze oko szwankuje, najczęściej zaczynamy panikować. Problemy wzrokowe powinnyśmy jak najszybciej konsultować z okulistą dlatego wato wiedzieć jak rozpoznać objawy poszczególnych wad wzroku.
KRÓTKOWZROCZNOŚĆ
Najczęstszym objawem krótkowzroczności jest nieostre widzenie przedmiotów znajdujących się w pewnej odległości. Krótkowidz dobrze widzi przedmioty w swoim najbliższym otoczeniu i często mruży oczy, aby wiedzieć ostro to co jest położone dalej. Jeśli nie rozpoznajesz osoby, która idzie po drugiej stronie ulicy, musisz przesiadać się z ławki do ławki, żeby dobrze widzieć tablicę/ rzutnik podczas nauki lub obawiasz się o swoje bezpieczeństwo podczas jazdy autem bo nie jesteś pewien jaki znak drogowy stoi przy drodze, koniecznie skonsultuj się z okulistą, to może być krótkowzroczność. Formą korekcji tej wady mogą być okulary korekcyjne lub soczewki kontaktowe.
NADWZROCZNOŚĆ
Nadwzroczność często bywa bezobjawowa, ponieważ nasze oczy kompensują tę wadę wzroku poprzez naturalny mechanizm akomodacji. Kiedy wartość tej wady jest już znacząca mogą pojawiać się bóle głowy związane ze stałym wysiłkiem akomodacyjnym, trudności z koncentracją przy dłuższej pracy w bliży oraz problemy z widzeniem przedmiotów położonych blisko. Ta wada wzroku jest w pełni korygowana dzięki zastosowaniu dobrze dobranych soczewek kontaktowych. Nie warto czekać do tego momentu, dlatego aby wcześnie zdiagnozować nadwzroczność badaj swój wzrok regularnie.
ASTYGMATYZM
Trzecią najczęściej występującą wadą wzroku jest astygmatyzm. Astygmatyk widzi świat nieostry, zamazany, zamglony w różnych płaszczyznach. Astygmatyzm spowodowany nieregularną budową rogówki, która w oku zdrowym jest prawie kulista, a w oku astygmatyka ma kształt piłki do rugby dlatego światło, które przez nią przechodzi załamywane jest pod różnym kątem i ogniskuje się w różnych miejscach na siatkówce. W efekcie obraz powstający w naszym mózgu nie jest jednakowo ostry na wszystkich płaszczyznach. Początkowo astygmatyzm może się objawiać czołowymi bólami głowy, częstym mrużeniem oczu lub przekrzywianiem głowy w celu poprawy ostrości wiedzenia. Jeśli zaobserwowałaś u siebie podobne objawy i linie pionowe i poziomie nie są dla Ciebie jednakowo ostre to skonsultuj się z okulistą, możesz mieć astygmatyzm. Tą wadę wzroku można korygować torycznymi soczewami kontaktowymi przeznaczonymi dla astygmatyków.
PRESBIOPIA (STARCZOWZROCZNOŚĆ)
Przyjdzie taki etap w życiu każdego z nas, że przeczytanie SMS-a, e-maila czy artykułu w gazecie może nie być już takie łatwe, bo tekst będzie dla nas niewyraźny. Będziemy wtedy odsuwać czytany tekst dalej i dalej, aż w końcu ręka okaże się za krótka. Starczowzroczność jest następstwem fizjologicznego procesu utraty zdolności akomodacyjnych oka z powodu stopniowego twardnienia i zmniejszenia się elastyczności soczewki. Nasze oko po prostu się „zestarzeje” i będzie wymagało wsparcia. Już przy pierwszych objawach zgłoś się do specjalisty, który zaleci najbardziej właściwą pomoc dla oczu.